Test drive Shell Eco-marathon 2007: efikasiteti më i lartë
Test Drive

Ekipet nga Danimarka, Franca, Holanda dhe Norvegjia ishin ndër fituesit e këtij viti Shell Eco Marathon. Numri i lartë i ekipeve të suksesshme pasqyron rëndësinë në rritje të ngjarjes, e cila pa një rekord 257 pjesëmarrës nga 20 vende.

"Rezultatet e jashtëzakonshme të pjesëmarrësve janë një dëshmi e vërtetë e entuziazmit në rritje që gjenerata e re e inxhinierëve po vendos në trajtimin e sfidave të efikasitetit të energjisë dhe arritjes së një të ardhmeje të qëndrueshme," tha Matthew Bateson, menaxheri i komunikimit i Shell për Evropën.

Prototipet

Ekipi La Joliverie nga Shën Petersburg. Joseph përsëri fitoi garën prototip në Shell Eko-Marathon pasi theu pengesën 3 km. Ekipi francez që fitoi garën 000 të vitit fitoi me një motor me djegie të brendshme me benzinë, duke ruajtur performancën e tyre më të mirë në ditën e fundit të garës. Studentët nga Jozefi regjistruan një rezultat prej 2006 km për litër karburant dhe kështu arritën të tejkalojnë konkurrentët e saj më të fortë ESTACA Levallois-Perret, gjithashtu nga Franca (3039 km për litër), dhe ekipi i Universitetit të Teknologjisë Tampere, Finlandë (2701 km për litër).

Një ekip nga Ecole Polytechnique Nantes (Francë) arriti rezultatin më të mirë në garën e prototipit të qelizave të hidrogjenit. Ekipi francez arriti të kapërcejë 2797 km me ekuivalentin e një litri karburant dhe, me një diferencë shumë të vogël, të kalonte konkurrentët e tyre gjermanë Hochschule Offenburg nga Universiteti i Shkencave të Zbatuara (2716 km me ekuivalentin e një litri karburant) dhe ekipin e Universitetit të Teknologjisë Chemnitz. km është ekuivalente me një litër karburant). Tre prototipa me energji diellore garuan me sukses në Shell Eko-Maratonën e këtij viti, me ekipin Francez nga Lycée Louis Pasquet që fitoi konkursin.

Kategoria "Koncepte urbane"

DTU Roadrunners janë dy herë fitues në kategorinë Urban Concepts të Shell Ecomarathon. Ekipi Danez i Universitetit të Teknologjisë jo vetëm që fitoi klasën e motorëve me djegie të brendshme, por fitoi edhe çmimin Konceptet e Mbrojtjes së Klimës Urbane. Ai festoi fitoren e tij me pjesëmarrësit nga De Haagse Hogeschool, të cilët fituan vendin e parë në klasën e elementeve hidrogjen.

Çmime speciale

Eko-Maratona Evropiane e Shellit e këtij viti paraqiti inovacione teknike dhe përmirësime në dizajn, siguri dhe komunikime. Ylli i padiskutueshëm i ceremonisë speciale të çmimeve ishte ekipi nga Kolegji Universitar Ostfold Halden, Norvegji, i cili garon në kategorinë Konceptet Urbane. Dizajni i makinës së ekipit norvegjez i ngjan një makine të vjetër garash dhe i bëri përshtypje jurisë me praktikën e saj dhe mundësinë reale të prodhimit serik të modelit. Ekipi në Ostfold University College Halden u barazua për vendin e parë në SKF Design Award me studentët spanjollë të IES Alto Nolan Barredos-Asturias dhe doli i dyti pas ekipit Proto 100 IUT GMP nga Toulouse në renditjen e çmimit më të qëndrueshëm të dizajnit.

Ekipi norvegjez gjithashtu u nderua me Çmimin e Komunikimit Shell dhe u rendit i dyti në Çmimin e Sigurisë Autosur për përpjekjet e tyre të pajtueshmërisë së sigurisë. Fituesi në kategorinë e Sigurisë së Shell Eko-Maratonës ishte ekipi nga kolegji Francez Roger Claustres, Clermont-Ferrand. Çmimi i Inovacionit Bosch iu dha ekipit në Universitetin Politeknik të Milanos. Ekipi italian i bëri përshtypje jurisë me modelin e tufës centrifugale të makinës.

Çmimi shoqëror iu dha AFORP Drancy, Francë për organizimin e një larmie iniciativash arsimore rekreative, përfshirë lojën frymëzuese Eko-Marathon për të gjithë vrapuesit.

"Shell Eco-Marathon 2007 me të vërtetë arriti të shfaqë makina të vërteta të dizajnuara dhe të prezantuara nga ekipet studentore për të treguar se si të transferohet energjia, teknologjia dhe inovacioni në të ardhmen," shtoi Matthew Bateson.