F1 2019 - Hamilton fiton Çmimin e Madh të Kanadasë, penallti për Vettel - Formula 1
Formula 1

Lewis Hamilton (Mercedes) fitoi Çmimin e Madh të Kanadasë në Montreal pavarësisht se kaloi vijën pas Vettel (u ndëshkua 5 sekonda për mbulimin e kundërshtarit)

Lewis Hamilton gjithashtu fitoi Mjeku i përgjithshëm kanadez a Montreal с Mercedes pavarësisht se e kalon vijën e finishit prapa Sebastian Vettel... Shofer gjerman Ferrari Në fakt, ai u gjobit me pesë sekonda për të përfunduar kundër një kundërshtari britanik në xhiron e 48 -të.

Kredite: Foto nga Mark Thompson / Getty Images

Burimet: Foto nga Charles Coates / Getty Images

Kredite: Foto nga Peter J. Fox / Getty Images

Pas shpine të dy sfiduesve që luftojnë për F1 botëror 2019 janë Charles Leclerc, vendi i tretë me një ngjyrë të kuqe më konkurruese se zakonisht.

Kampionati Botëror F1 2019 - Kartat e Raportit të Çmimit të Madh të Kanadasë

Lewis Hamilton (Mercedes)

Lewis Hamilton ai do të kishte dashur të fitonte në pistë, dhe jo në kurriz të një penalltie të vendosur ndaj Vettel, por gara shkon në atë mënyrë.

Për kalorësin britanik, gjithnjë e më shumë udhëheqës F1 botëror 2019 - Ky është suksesi i pestë në shtatë garat e para të kampionatit.

Sebastian Vettel (Ferrari)

Për të mposhtur Hamilton këtë vit, duhet të jesh perfekt dhe Sebastian Vettel a Montreal Nuk ishte. Shoferi gjerman ishte një lojtar i jashtëzakonshëm në kualifikimin dje (duke marrë në shtëpi shtylla), por një gabim i bërë në garë - duke mos i lënë vend Hamiltonit në xhiron e 48 - çoi në një penallti, për të cilën u diskutua, por, sipas nesh, me të drejtë. Për më tepër, reagimi pas garës nuk ishte shumë i pjekur, gjë që e detyroi të kthente shenjat e vendit të parë dhe të dytë.

Një podium i katërt në pesë Grand Prix-et e fundit është një shenjë pozitive (e kombinuar me performancën e shkëlqyer të shpejtësisë të treguar në këtë. Çmimi i Madh i Kanadasë) por fitorja ka munguar që në gushtin e kaluar.

Charles Leclerc (Ferrari)

Shpejtësia dhe Specifikimi: Kjo mund të përmblidhet si Mjeku i përgjithshëm kanadez di Charles Leclerc.

Shoferi nga Monako ka fituar podiumin e dytë të sezonit pas Bahreinit, dhe në Francë ai do të përpiqet të rrëmbejë vendin e katërt në garë. F1 botëror 2019 Ferstappen.

Valtteri Bottas (Mercedes)

Valtteri Bottas nuk ishte shumë konsistente Montreal: keq në kualifikim, e bleu veten të katërt në garë dhe një pikë bonus për udhëtim i shpejtë.

Pas gjashtë podiumeve radhazi, shoferi finlandez doli nga tre të parët për herë të parë këtë sezon.

Ferrari

Sot Ferrari Pas më shumë se shtatë muajsh konkurrimi në podium, ata u treguan shumë konkurrues: dy atletë të vetëm ishin në podium.

Vettel është shumë i shpejtë në kualifikime dhe në garë (me një gabim që i kushtoi fitoren) dhe një vend i tretë i lehtë për Leclerc: Cavallino në rritje?