F1 2019: Mercedes i dyfishtë në Kinë, Hamilton fiton - Formula 1
Formula 1

Gjithashtu në Çmimin e Madh të Kinës në Shanghai - raundi i tretë i Kampionatit Botëror F1 2019 - Mercedes shënoi një dyshe: i pari Hamilton, i dyti Bottas.

Ashtu siç e prisnim Lewis Hamilton pushtuar Mjeku i përgjithshëm i Kinës a Шанхай dhe mori komandën F1 botëror 2019... Gara karakterizohet nga dominimi Mercedes, autori i kllapës falë vendit të dytë Valtteri Bottas.

BURIMET: Foto nga Charles Coates / Getty Images

BURIMET: Foto nga Dan Istitene / Getty Images

BURIMET: Foto nga Mark Thompson / Getty Images

BURIMET: Foto nga Clive Mason / Getty Images

La Ferrari zuri vendin e tretë me Sebastian Vettel dhe sheshi i pestë me Charles Leclerc... Gabimet në strategji thjesht e penguan Cavallino të rrëmbejë vendin e katërt. Max Verstappen: Shigjetat argjendi ishin shumë më të shpejta sot.

Kampionati Botëror F1 2019 - Çmimi i Madh i Kinës: kartat e raportit

Valtteri Bottas (Mercedes)

Valtteri Bottas в GP në Kinë ai ishte protagonisti i një gare të veçantë: pasi mori pozicionin pole, ai u tall me Hamilton.

Për shoferin finlandez, ky është podiumi i tretë me radhë: jo vërtet i keq.

Lewis Hamilton (Mercedes)

Lewis Hamilton Fitoi Шанхай pavarësisht gjithçkaje (para kualifikimit, Ferrari ishin ende favoritët), duke goditur pole position dhe duke dominuar garën.

Numra tronditës për kampionin në fuqi të botës: fitoret e katërta në pesë Grand Prix -at e fundit, podiumi i pestë me radhë, vendi i parë në F1 botëror 2019 dhe 14 podiume në 15 Grand Prix -in e fundit.

Sebastian Vettel (Ferrari)

Podiumi i parë i sezonit për Sebastian Vettel в Mjeku i përgjithshëm i Kinës Ai kishte një fillim të keq: në fillim ai u kap nga shoku i skuadrës Leclerc, dhe në xhiron e 11 -të atij i duheshin urdhra komandues për të rimarrë pozicionin e tij.

Në ndeshjen e dytë të garës, ai e shpengoi veten duke vendosur një kohë të përsosur, por Mercedes nuk ishte i arritshëm sot.

Charles Leclerc (Ferrari)

Pa strategji të gabuar të murit Ferrari sot Charles Leclerc ai përfundoi i katërti, përpara Verstappen (ose edhe i treti, përpara Vettel).

Monaco u detyrua të dilte nga gropa në xhiron e 11 -të për t’i hapur rrugë një shoku të skuadrës dhe kapërceu shumë xhiro me Goma mbetet prapa.

Mercedes

Marrja e tretë në tre ndeshjet e para F1 botëror 2019.

La Mercedes dominon sezonin EA Шанхай ai ishte - si në Melburn dhe ndryshe nga Sahiri - më i shpejti njëvendësh në kampionat.