F1 2019: Mercedes i dyfishtë edhe në Azerbajxhan – Formula 1
Formula 1

Mercedes gjithashtu shënoi një dyshe në Baku (e katërta në katër garat e para të Kampionatit Botëror 1 F2019): Bottas i pari në Çmimin e Madh të Azerbajxhanit, i dyti Hamilton dhe i treti Vettel.

BURIMET: Foto nga Clive Mason / Getty Images

BURIMET: Foto nga Dan Istitene / Getty Images

BURIMET: Foto nga Mark Thompson / Getty Images

BURIMET: Foto nga Charles Coates / Getty Images

Edhe ne Baku ne ishim dëshmitarë të dominimit Mercedes: në Ndërmarrja Shtetërore Azerbajxhani - faza e katërt F1 botëror 2019 - Skuadra e Gjermanisë përfundoi në vendin e XNUMX-të Doppietta me radhë falë fitores Valtteri Bottas (i cili u kthye në krye të kampionatit) dhe përfundoi i dyti në Lewis Hamilton.

Ende një zhgënjim për Ferrari. Sebastian Vettel ai përfundoi i treti në garën Kaukaziane, ndërsa Charles Leclerc – edhe për shkak të strategjisë së penalltisë – ai duhej të kënaqej me vendin e pestë (plus një pikë bonus nga udhëtim i shpejtë).

Kampionati Botëror F1 2019 - Kartat e Raportit të Çmimit të Madh të Azerbajxhanit

Valtteri Bottas (Mercedes)

Valtteri Bottas ishte perfekte në Çmimi i Madh i Azerbajxhanit: Për të Baku Kalorësi finlandez dominoi me pole position, fillim të mirë, kohë të shkëlqyer dhe mbrojtje kundër sulmeve të Hamilton në finale.

Fitorja e dytë në katër Grand Prix e fundit përkon me kthimin në ekipin e kampionatit. F1 botëror 2019.

Charles Leclerc (Ferrari)

Charles Leclerc – duhej të nisej nga pozita e 8-të për shkak të një gabimi të rëndë në ndeshjen kualifikuese të së shtunës – pati një pjesë të parë të shkëlqyer Çmimi i Madh i Azerbajxhanit përdorim ideal i gomave të mesme (35 xhiro, shumë).

Për një shofer nga Monako (autor i librit udhëtim i shpejtë në finale: ai ka një pikë bonus) është Grand Prix i katërt radhazi në pesë të parët. Me një strategji tjetër, ai ndoshta mund të ishte ngjitur në podium ...

Sebastian Vettel (Ferrari)

Sebastian Vettel ai bëri më të mirën që mundi, duke konfirmuar edhe një herë se ai ishte shoferi më i shpejtë jo-Mercedes. Pas luftimeve Goma soft bleu veten me mbulim të mesëm.

Udhëzuesi i parë Ferrari ai ka një podium të dytë me radhë dhe një të pestin me radhë në pesë të parët, por fitorja ka munguar për më shumë se tetë muaj ...

Lewis Hamilton (Mercedes)

Un Çmimi i Madh i Azerbajxhanit nëntekst për Lewis Hamilton: Dje ai e lejoi Bottas të hidhte në erë pozicionin e tij pole, sot ai e lejoi shokun e tij të skuadrës ta rrahë atë në fillim dhe kurrë nuk duket se e ka vënë atë në një gjendje të vështirë.

Kampioni pesë herë botëror humbi epërsinë në F1 botëror 2019 por ai e konfirmoi veten si një shofer i rregullt (podiumi i gjashtë me radhë).

Mercedes

La Mercedes ishte një luftanije dhe Baku: e katërta Doppietta në katër garat e para të Kampionatit Botëror dhe gjashtë fitore radhazi.

Gjuajtësit e argjendtë tashmë kanë një epërsi të çmendur ndaj Ferrarit: titulli i përcaktuar?