F1 2018 - Çmimi i Madh i Gjermanisë: Hamilton fiton, Mercedes - Formula 1 - Rrota me ikonë të dyfishtë
Formula 1

Mercedes i dyfishtë në Çmimin e Madh Gjerman në Hockenheim: Hamilton (i cili filloi në vendin e 14 -të) fiton dhe kthehet në krye të kampionatit botëror F1 2018, gabimi i fortë i Vettel në rrugën e lagësht

Fenomenale Lewis Hamilton uon Çmimi i Madh i Gjermanisë a Hockenheim с Mercedes pasi filloni nga pozicioni 14 dhe ngjiteni në majë F1 botëror 2018 falë një gabimi të dukshëm Sebastian Vettel, doli nga pista në xhiron 52 për shkak të një gabimi në frenim.

Ekipi gjerman tani po udhëheq gjithashtu kampionatin e konstruktorëve (Valtteri Bottas përfundoi i dyti) deri më tani i vetmi lajm i mirë për Ferrari – në garën e lagësht në finale nga shiu - doli nga sheshi i tretë Kimi Raikkonen.

Kampionati Botëror F1 2018 - Kartat e Raportit të Çmimit të Madh të Gjermanisë

Lewis Hamilton (Mercedes)

Isshtë e pamundur të mos japësh një notë të plotë Lewis Hamilton, autor i një kthimi të madh në Hockenheim dhe ishte në gjendje të ngjitej në shkallën më të lartë të podiumit pasi filloi nga pozicioni i 14 -të (për shkak të dëmtimit të tij Mercedes në kualifikim). Suksesi u arrit në gjysmën e parë të garës dhe u konsolidua në raste të jashtëzakonshme kur kushtet e motit u përkeqësuan. Shoferi britanik tani është përsëri në epërsi. F1 botëror 2018 falë dy fitoreve dhe tre podiumeve të arritura në katër Grand Prix të fundit të sezonit.

Valtteri Bottas (Mercedes)

Pas tre garave të thata, vendet në "tre të parët" Valtteri Bottas Ai u kthye në podium falë një gare të veçantë. Blici i vetëm që lidhet me kthimin e makinës së sigurisë në gropa ishte kur ai u përpoq të sulmonte Hamilton para se të vihej përsëri në aksion. Mercedes (i cili, me të drejtë, nuk do të hiqte dorë nga Çmimi i Madh Gjerman).

Max Verstappen (Red Bull)

Max Verstappen (Vendi i 4 -të në Hockenheim) dhe meshkujt Red Bull ata luanin me më shumë besim shiu dhe ata humbën. Nëse do të kishte më shumë ujë, shoferi holandez pothuajse me siguri do të ishte në podium.

Kimi Raikkonen (Ferrari)

Vendi i tretë në Çmimi i Madh i Gjermanisë dhe podiumi i katërt me radhë (një ngjarje që nuk ka ndodhur që nga viti 2009): edhe sot Kimi Raikkonen vrapoi mirë. Për shumë njerëz, ai thjesht "vulosi hartën", për ne ai bëri një punë të shkëlqyeshme si udhëzues i dytë. Ekzistojnë vetëm dy të meta: një ritëm disi i ngadaltë (i përqendruar më shumë në menaxhimin e garës sesa përpjekja për të parakaluar) dhe një gabim i vogël në luftën me Bottas.

Mercedes

Edhe pse atje nuk kishte makinë më të shpejtë Mercedes arriti të marrë rezultatin maksimal në Çmimi i Madh i Gjermanisë duke fituar dyfishin e dytë të sezonit. Hamilton ai ishte shumë i mirë për të qëndruar i qetë nën shi kur të gjithë rreth tij humbnin (përfshirë Bottas kur makina e sigurisë u kthye).