F1 - Vettel fiton Çmimin e Madh të Britanisë 2018 me Ferrarin - Formula 1
Formula 1

Sebastian Vettel fitoi Çmimin e Madh Britanik në Silverstone përpara Hamilton dhe Raikkonen dhe forcoi epërsinë e tij në Kampionatin Botëror F1 2018.

Kjo ishte Mjeku i përgjithshëm britanik emocionuese ajo që ai pa triumf Sebastian Vettel и Ferrari: një sukses që i lejoi shoferit gjerman të konsolidojë udhëheqjen e tij në F1 botëror 2018.

Ndiqe ate Lewis Hamilton, protagonisti i rikthimit të madh: shënoi në këndet e para nga Kimi Raikkonen (u ndëshkua me 10 sekonda dhe përfundoi në vendin e 3 -të), ai ishte në vendin e 18 -të dhe kaloi vijën e finishit të dytë.

Kampionati Botëror F1 2018 - Kartat e Raportit GP Britanik

Sebastian Vettel (Ferrari)

Fitore e merituar e fituar Sebastian Vettel a Silverstone: fillim i shkëlqyeshëm, parakalim i shkëlqyeshëm në finale kundër Bottas dhe një Ferrari shumë shpejt në të gjitha kushtet.

Për udhëheqësin F1 botëror 2018 Ky është suksesi i dytë në katër Grand Prix -at e fundit dhe podiumi i katërt në pesë garat e fundit.

Lewis Hamilton (Mercedes)

Lewis Hamilton ai do të kishte përfunduar i dyti edhe pa një aksident me Raikkonen në fillim: Vettel ishte më i shpejtë sot.

Duke marrë pozitën pole dje (për herë të katërt me radhë në Silverstonei pesti në gjashtë vjet) dhe pas një fillimi të keq (tejkaluar nga Vettel dhe Bottas), ai u rrëzua nga Raikkonen dhe përfundoi në pozitën e 18 -të. Një rikthim i jashtëzakonshëm që i dha atij vendin e dytë, podiumin e pestë radhazi të Grand Prix në shtëpi dhe të dytin në Top XNUMX në tre garat e fundit të kampionatit. Bota F1 2018.

Kimi Raikkonen (Ferrari)

Kimi Raikkonen u ndëshkua me të drejtë 10 dytë për goditjen e Hamilton në fillim, por prapë arriti të zërë vendin e tretë, të shoqëruar me një duel shumë interesant me Verstappen.

Për Iceman, ky është podiumi i tretë me radhë F1 botëror 2018: meriton një vit tjetër kontratë me Ferrari për syzet që sjell në Cavallino ...

Valtteri Bottas (Mercedes)

Valtteri Bottas ai mund të bënte pak kundër njërit Ferrari aq shpejt: ai arriti të kalojë përpara Vettel me disa xhiro, por jo më shumë.

Shofer finlandez Mercedes mbaroi Mjeku i përgjithshëm britanik në pozitën e katërt: Grand Prix e tretë radhazi pa podium ...

Ferrari

Asnjë komplot Ferrari kundër Mercedes a Silverstone: Vettel fitoi me meritë Mjeku i përgjithshëm britanik dhe Raikkonen u deklarua fajtor për incidentin me Hamilton.

E vërteta është se shtatë vjet më vonë, Cavallino u kthye për të pushtuar Mbretërinë e Bashkuar: dominimi konfirmohet nga prania e dy të Kuqve në podium.